Bądź na bieżąco,

zapisz się na newsletter

nie teraz nie, dziękuję
 
 • PL
 • EN
 • DE
 • FR

Okna PCV a bezpieczeństwo

bezpiecz.jpg

Prawie co dwie minuty dokonywane jest włamanie. Większość złodziei włamuje się przy tym do mieszkań i domów przez niezabezpieczone okna i drzwi okienne. W związku z tym kwestia bezpieczeństwa nie powinna być pomijana przy planowaniu budowy lub renowacji.

Łatwo dostępne, znajdujące się w piwnicy lub na parterze okna i drzwi okienne powinny być dobierane tak, aby zabezpieczać przed włamaniem. Także drzwi balkonowe i okna znajdujące się na piętrach budynku powinny być objęte programem zabezpieczeń. Można się do nich bowiem wspiąć na przykład po dachu lub występach muru.

Ponieważ w 70% wszystkich włamań sprawcy osiągają swój cel poprzez wyłamanie skrzydła okiennego, jakość i konstrukcja profila odgrywają decydującą rolę. Doskonałej jakości systemy okien VEKA z tworzywa sztucznego gwarantują już w wersji podstawowej wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ specjalne zbrojenia stalowe w skrzydłach okiennych i ościeżnicach podwyższają stabilność i statyczność. Ponadto profile wielokomorowe o mocnych ściankach, wykonane z odpornego na uszkodzenia mechaniczne, twardego PVC, skutecznie opierają się narzędziom włamywaczy.

W celu osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa okien i drzwi okiennych trzy elementy - profil, okucie i szkło - muszą mieć cechy antywłamaniowe, zgodne z normami DIN. Elementy takie jak mur, rama i skrzydło muszą być ze sobą odpowiednio połączone. Okno jest określane jako antywłamaniowe dopiero wtedy, gdy - zamknięte i zaryglowane - przez czas określony normami DIN, wytrzymuje próby włamania z użyciem siły.

Decydujące o bezpieczeństwie elementy okna:

bezpiecz.gif

 1. profile wielokomorowe wykonane z wysokoudarowego, twardego PVC odporne na próby włamania
 2. skrzydła okienne i ościeżnice wyposażone we wzmocnienia stalowe, chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi
 3. elementy ryglujące okno
 4. krzywki zamykające w kształcie grzybka uniemożliwiające niepożądane otwarcie z użyciem siły
 5. poczwórne zaryglowanie ościeżnicy stanowiące dodatkowe zabezpieczenie
 6. zamki z uchwytami uniemożliwiające otwarcie okien z zewnątrz
 7. zespolone szyby antywłamaniowe ze zintegrowaną folią specjalną
 8. ramka dystansowa pod oszkleniem zapobiegająca podważeniu lub wygięciu ramy